Medicul erou de la Piatra Neamt a fost trimis in aceasta dimineata în Belgia

Aeronava militară care îl transportă pe medic a decolat...

Fotbalistul Cristiano Ronaldo a dezvaluit in fata judecatorilor ca nu a terminat scoala generala!

Fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo a fost în această săptămână...

3607-fans-brace-for-el-clasico-fever-ronaldo-messiVedeta din Portugalia a marcat de doua ori in poarta formatiei FC Barcelona si a trimis-o pe Real Madrid in finala Cupei Spaniei.

Madrilenii s-au impus, aseara, cu scorul de 3-1, pe terenul rivalei FC Barcelona si s-au calificat in finala Cupei Spaniei. Catalanii nu au reusit sa le faca fata ”albilor”, dupa ce in mansa-tur scorul fusese egal, 1-1, si vor vedea ultimul act la televizor.

Cristiano Ronaldo a devenit primul jucator care a reusit sa marcheze in sase partide disputate in deplasare pe ”Camp Nou” in minutul 13 al partidei, cand a transformat cu siguranta o lovitura de pedeapsa. Arbitrul meciului acordase penalty in urma unui fault al lui Gerard Pique asupra superstarului lusitan.

Barcelona a avut mai mult mingea, insa Real a avut ocaziile, iar in minutul 57 Ronaldo a lovit din nou, impingand in plasa o minge care fusese sutata de coechipierul sau Angel Di Maria. Cristiano Ronaldo fusese criticat pentru randamentul sau slab in meciurile importante, insa a ajuns deja la 12 goluri marcate in 18 derby-uri cu FC Barcelona.

Publicul de pe ”Camp Nou” a mai fost amutit o data, zece minute mai tarziu, cand Raphael Varane a inscris cu o splendida lovitura de cap. Catalanii au raspuns foarte tarziu, prin Jordi Alba, in minutul 89.

Este pentru prima oara cand FC Barcelona primeste trei goluri pe teren propriu de la Real in ultimii sase ani. De asemenea, gruparea ”blaugrana” nu mai pierduse de peste un deceniu la doua goluri diferenta in fata madrilenilor pe ”Camp Nou”.

”A fost un meci excelent pentru noi. Am jucat bine din primul pana in ultimul minut. Am avut o atitudine pozitiva si serioasa pe teren”, a spus Ronaldo, dupa meci, adaugand: ”Am fost echipa mai buna. Sa marchezi de trei ori pe Camp Nou e ceva foarte greu de realizat”.

In finala Cupei Spaniei, Real Madrid va da piept cu invingatoarea duelului dintre FC Sevilla si Atletico Madrid.